Diş Plağı

Diş yapılarındaki görüntü bozukluğunun düzeltilebilmesi plak tedavisi uygulanır. Diş plaklarının yapısı kullanım yöntemleri diş hekimleri tarafından belirlenir. Kullanılan her plak dişlerde 0.05 mm hareket oluşturur.

Dişlerin mevcut yerlerinden hareket etmesi ve istenilen estetik görüntünün oluşturulmasını sağlaması için 15 gün boyunca kullanılır. 15 sonunda diğer plağa geçilerek tüm dişlere uygulanmaya ve hedeflenen estetik görüntüye ulaşılmaya çalışılır. Diş tedavilerinde farklı plak çeşitleri kullanılabiliyor. En çok kullanılan ve tercih edilen ise şeffaf plaklardır.

Diş Plağı Tedavilerinden Dişlerin Nasıl Olacağının Belirlenmesi

Dişlerinde çapraşıklık ya da çene yapısında bozukluk olanlar için diş plağı tedavi yöntemleri uygulanır. Hasta tedavi için başvuru yaptığında, diş hekimi hastanın mevcut diş yapısı ölçüsünü alır ve üç boyutlu modelleme çalışmaları yaparak tedavi sonrasında elde edilebilecek görüntüyü oluşturur.

Bu çalışmalar hastanın estetik beklentisine göre yapılır. Hasta için en iyi diş estetik görüntüsü ve gülümseme tasarımları özel çalışmalarla belirlenir. Hasta yapılan bu çalışmalarda tedavi sonucunun kendisi için oluşturacağı avantajları görür ve tedaviye karar verir.

Diş Teli Olmadan Dişlerin Düzeltilmesi

Ortodonti tedavilerinde teknoloji gelişmekte, yeni ve daha etkili yöntemler kullanılmaktadır. Diş muayenelerinde diş hekimi, hastanın diş görüntülerini bilgisayar ortamına aktarır ve düzeltme işleminin nasıl yapılacağını belirler. Üç boyutlu yazıcıdan dişlerin ölçülerine göre şeffaf plak basımı yapar. Üretilen plaklar dişlere zorlanarak geçirilir ve işlerin bulunduğu yerden hareket etmesi sağlanır. Bu hareketler tel kullanılmadan yapılır. Her plak 15 gün süreyle kullanılır ve daha sonra tekrar yeni plak basımı yapılarak tedavi devam ettirilir.

Şeffaf Plakların Üretimi

Diş tedavilerinde hastanın diş ölçüleri özel silikon malzemeler ile kalıp oluşturularak alınır. Ayrıca, bilgisayar sistemleri ile görüntülüme yöntemi ile ölçüleri alınır. Ölçüler alındıktan sonra çoğu zaman yurtdışında üç boyutlu modelleme sistemleri ile üretilmesi sağlanır.

Gerekli ölçüler alındıktan sonra üretim ve hastada kullanım süresi yaklaşık 5 -6 hafta sürüyor. Hastalar, diş hekimi ile birlikte hayal ettiği gülüş tasarımı çalışması yaparak tedavinin ona göre yürütülmesini sağlıyor.

Şeffaf Plak Tedavi Fiyatları

Diş tedavilerinde sabit bir fiyat belirlemesi çoğu zaman yapılamamaktadır. Her hastanın diş sorunu ve sorunlara göre uygulanacak yöntemler farklıdır. Şeffaf plak fiyatları ortodontik tedavi türlerine göre değişiyor. Genel olarak belirlenen fiyatlar şöyledir:

  • Şeffaf plaklar ile hafif ortodontik tedavi 4.000₺ – 10.000₺ aralığında,
  • Şeffaf plaklar ile orta ortodontik tedavi 7.500₺ – 15.000₺ aralığında,
  • Şeffaf plaklar ile ağır ortodontik tedavi 10.800₺ – 20.000₺ aralığında değişiyor

Şeffaf plakların hastaya sağladığı birçok fayda vardır. Diğer tedavi yöntemlerine göre daha ağrısızdır ve konforludur.

Şeffaf Plak Tedavileri

Şeffaf plak tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkları istenilen oranda düzeltilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi boyunca kullanılacak plak sayısı farklı olabiliyor. Şeffak plakların her birisi ortalama 14 gün boyuncu ve günde ortalama 18 – 20 saat takılır. Bu süre içerisinde diş plağın şeklini almaya başlar.

14 gün sonunda tekrar yeni plaklar hazırlanır ve yeni plaklar kullanılarak biraz daha hareket etmesi sağlanır. Bu yöntem devam ettirilir ve belirli bir süre sonunda dişlerin istenilen düzene gelmesi sağlanır. Kaç adet plak kullanılacağı ve tedavinin ne kadar süreceğine diş hekimi karar veriyor.

Şeffaf Plakların Avantajı Nedir?

Diş hekimliği alanında ınvisalign tedavisi olarak bilinen şeffaf plaklar, diş teli yöntemlerine göre tedavi boyunca hastaya daha fazla konfor yaşatır. Hasta açısından birçok avantajı vardır.

  • Yapısında tel ya da metal olmadığı için kullanılırken batma yapmaz,
  • Ağız içerisinde yara oluşturmaz,
  • Diğer tedavi yöntemlerine göre daha ağrısızdır,
  • Hastanın konuşmasına olumsuz etki yapmaz,
  • Günlük yaşamlarda ve çalışma ortamlarında plakların çıkartılmasına gerek kalmaz,

Şeffaf görünümlü olduğu için uzaktan fark edilmeyecek ve hastanın toplum içerisinde psikolojik olarak etkilenmemesini sağlayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Yaşlara Uygulanır?

Çocuklarda kalıcı dişlerin sürmesi ve tamamlanması ile birlikte diş görüntü yapısı ortaya çıkar. İleri yaşlarda da yaşanan çeşitli rahatsızlıklar ya da kazalar dişlerde çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Şeffaf plaklar kullanılarak diş estetiği oluşturma tedavileri 12 yaş ve üstü tüm hastalara uygulanabiliyor. Genç, yaşlı herkeste rahatlıkla kullanılabilen tedavi yöntemi olduğu için tüm hastalara rahatlıkla uygulanarak diş ve gülüş estetiği işlemleri yapılabiliyor.