Estetik Diş Teli Tedavisi

Hayalinizdeki harika gülüşe uzman hekim güvencesiyle uygun ve ulaşılabilir fiyatlarda sahip olun.

Uzman Ortodontist Dr. Dt. Yasin Akgül

Bakırköy Ortodontik Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun

Estetik kaygıyı engelleyen metal diş tellerinin aksine daha hoş bir görünüme sahiptir. Tedavi sonrasında yeni gülüşünüzün herkesin içini ısıtacağından emin olabilirsiniz.

Estetik Diş Teli

Dişlerin yanlış konumlanışı ve buna bağlı olarak gelişen dizilimsel problemler hem ağız sağlığını hem de psikolojiyi olumsuz yönde etkiler. Önde ya da arkada konumlanma, sağa ya da sola yaslanma, dişler arasında boşluk oluşması ya da ayrıklıkların bulunması, diş teli tedavisini gerektirebilir. Diş teli denildiğinde akla ilk olarak metal diş teli gelir ancak estetik diş teli uygulaması ile dezavantajların büyük bir bölümü ortada kaldırılabilir.

Bebeklerde ağız bakımına gereken önemi vermemek çocuklarda ve gençlerde ağız bakımı konusunda da problemler yaşatır. Sonrasında ise estetik diş teli tedavisi gibi çözüm olanakları zorunlu hale gelir. Her ortodontik tedavide olduğu gibi estetik diş teli tedavisinde de uzman diş hekimlerine başvurmak, başarılı sonuçlar elde etmenin temel anahtarıdır.

Estetik Diş Teli Nedir?

Estetik diş teli ya da estetik ortodonti uygulamalarının tanımı yapılırken “diş teli tedavileri sırasında kullanılan yöntemlerin genel adı” gibi ifadeler kullanılabilir. Burada temel amaç estetik bir görüntü oluşturmak olduğundan dolayı işlevselliğin ve verimliliğin yanında güzel bir görünüm de amaçlanır. Estetik kaygıyı engelleyen metal diş tellerinin yanı sıra şeffaf plaklar ya da lingual teller de estetik diş teli kategorisi altında değerlendirilebilir.

ESTETİK KAYGI

Metal diş tellerinin klasik hali estetik bir kaygı yaratabilir. Özellikle çocuk ve gençlerde dış görüntü, psikolojik anlamda sağlığın bile önüne geçebilir. Bu nedenle estetik diş teli uygulamalarında gelişmelere gidilmiş ve şeffaf ya da renkli braketler kullanılarak görünümün estetikleştirilmesi de sağlanır. Dizilimsel problemler, tüm tel uygulamaları gibi metal diş telleriyle de çözüme kavuşabilir.

LİNGUAL DİŞ TELLERİ İLE ESTETİK ÇÖZÜM SAĞLANIYOR MU?

Metal diş telleri ne kadar estetik bir görünüm elde edilirse edilsin dışarıdan bakıldığında fark edilir. Fark edilmesi de doyasıya gülüşlerin önüne geçer. Bu nedenle lingual diş telleri devreye girmiş ve başarılı sonuçları görülmeden sağlar. Metal diş telleri dişlerin ön yüzlerine yerleştirilirken lingual teller dişlerin arka yüzeylerine yerleştirilir. Bu sayede de dışarıdan bakıldığında fark edilmesi engellenir.

Şeffaf Plaklar Nedir ?

Estetik ortodontide gelişen teknolojiler, günümüzde şeffaf plak kullanımını da artırmıştır. Metal teller yerine şeffaf bir plak kullanılarak kolayca çıkarılıp takılabilen ve görünüm farklılığı yaratmayan bir tedavi yöntemi oluşturulmuştur. Şeffaf plaklar kişiye özel olarak geliştirildiğinden ötürü dişlerin tamamına yerleştirilir. İstenildiği an çıkarılabilir ancak tavsiye edilen günde en az 20 saat boyunca ağızda kalmasıdır.

ESTETİK DİŞ TELLERİNDE TEDAVİ SÜRECİ NEDİR?

Estetik diş tellerinin tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Açık konuşmak gerekirse biraz uzun ve zahmetli bir süreç gerektirir. Birkaç ay süren tedavi, bakımların ihmal edilmesi ya da problemlerin büyük boyutlu olmasıyla iki buçuk yıla kadar uzayabilir.

DİŞ TELİ TEDAVİSİNDE NELER UYGULANMALI?

Özellikle tellerin takılmasını izleyen ilk iki hafta boyunca hassasiyetler yaşanabilir. Ayrıca sert gıdaların tüketilmemesi de beklenir. Asit ve şekerli gıdaların tüketilmemesi de herkese tavsiye edilir. Haliyle de diş teli tedavisi, insanların kafasını karıştıran bir uygulama olabilir. Tavsiyemiz, alınacak başarılı sonuçları düşünmek olacaktır. Estetik görünümün kaybedilmemesi ve süreç sonunda sağlıklı ve ideal bir ağza sahip olmak, herkesin isteyeceği bir ayrıcalıktır.

Estetik Diş Telinin Diğer Diş Tellerinden Farkı Nedir?

Estetik diş tellerinin geleneksel diş teli tedavileri ile arasında birçok fark bulunabilir. Adından da anlaşılacağı üzere temel farklılık kendisini görünümde hissettirir. Şeffaf ya da renkli braketler, renkli lastikler, şeffaf plaklar, lingual teller gibi araçlar ile görünüm, tedavi süreci sırasında da estetik hale getirilir.

Ekonomik

  • Estetik diş tellerinin diğer diş tellerinden bir diğer farkı ekonomiktir. Geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla ayrı materyallerin kullanılması ve tedavi sürecinin farklı bir şekilde devam etmesi estetik diş teli fiyatları konusunda farklılıklara yol açar. Haliyle estetik ortodonti fiyatları daha yüksek olacaktır. Fiyat konusundaki netlik, ilk muayenenin ardından ortaya çıkar. Öncül tedavilerin de bir fiyatı olacağından ötürü estetik diş teli fiyat konusunda ayrıntılı bilgiler, klinik ziyaretinin ardından saptanacaktır.

Yetişkinlere de Estetik Diş Teli Uygulanabilir mi?

  • Çocukluk ya da gençlik dönemleri ile ilişkilendirilen estetik diş telleri yetişkinler için de uygulanabilir. Ancak yetişkinler de tıpkı ergenlik dönemindeki bireyler gibi kaygı güdebilirler. Burada estetik diş telleri bir adım öne çıkar çünkü büyük yaştaki insanlar, metal diş telleri ile gülümsemek istemez. Yani estetik teller, yetişkinler için de en ideal çözümü oluşturur. Yetişkinlik dönemindeki bireylerin geçmiş yıllardan kalan tüm problemleri, kapsamlı ortodontik tedaviler sonucunda ortadan kalkar. Yani çocuk, genç ya da yetişkin fark etmeksizin estetik diş telleri, her daim bir adım öndedir.

Şeffaf Plak Kullanımı

  • Sosyal yaşam ve iş yaşantısında imaj ve öz güven önemli görülür. Özellikle kişilerarası iletişimin yoğun olduğu faaliyetlerde dış görünüme daha fazla önem atfedilir. Dişlerdeki çapraşıkların giderilmesi istenir ancak diş tellerinin boyut ve tipinden ötürü endişe duyulur. Estetik diş tellerini diğer uygulamalardan ayıran nokta işte burada da görülür. Özellikle şeffaf plaklar tercih edilir. Çünkü istenildiği an çıkarılıp takılabilmesi, iş yaşantısındaki sosyalleşmeyi etkilememiş olur.

Estetik Diş Teli Ne Zaman Yapılır?

Bebeklik çağından itibaren gerekli bakımın yapılması gerekir. Henüz ilk dişin sürülmesiyle başlayan bakım süreci, ömür boyu devam etmelidir. Ancak ihmaller sonucu dişlerde problemler de baş göstermeye başlar.

Dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanılması, yılda iki kez kontrol yapılması ve ağız bakım suyu gibi destekleyici ürünlerin de tercih edilmesi dişlerin ihtiyaç duyduğu bakımı karşılayacaktır. Ancak maalesef birçok insan, yeterli bakımı göstermez. Bununla birlikte asitli ve şekerli gıdaların tüketilmesi, sigara ve kahve, çay içilmesi gibi faktörler de dişlerde probleme yol açar. Çürük oluşumunun yanı sıra dişlerin diziliminde sorunların ortaya çıkması da gözlemlenir. Yanlış konumlanmış dişler de işleri daha da yokuşa sürer. İş işten geçmiştir ancak yine de bir çözüm aranır. Diş dizilimlerinin ideal hale getirilmesi ve yapısal problemlerin ortaya kaldırılması için ortodontik tedavilere yönelmek gerekir. Eğer estetik bir kaygı da taşınıyorsa estetik diş telleri kullanılarak tedavi süresi boyunca da psikolojik ve yaşamsal konfor da sağlanabilir.

  • Ağız, çene ve diş yapılarının estetik diş teli tedavisine uygun görülmesi
  • Diş çapraşıklığının üst seviyelerde olması
  • Daha kompakt tedavilerin yeterli görülmemesi
  • Estetik bir kaygı görülmesi

Ortodontik kontrol uygulamalarına 6 – 7 yaş itibarıyla başlanması tavsiye edilir. Bu sayede var olan ya da var olması beklenen problemlerin erkenden çözülmesi amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda da yapılan her müdahale, ilerleyen yaşlarda ağız ve diş sağlığının kusursuz olmasına yardımcı olur. Ortodonti alanı altında yer alan estetik diş teli tedavileri için önerilen yaş ise en az 12 olarak ifade edilir. Burada önemli olan uzman diş hekimlerinin inisiyatifidir. Yapılacak ilk muayene ve kontroller sonucunda estetik diş telinin uygun görülmesi, tedaviye başlanması için yeterli olacaktır. Yani özetle, 12 yaşından itibaren söz konusu problemlere sahip olan herkes, estetik diş teli tedavisi yaptırabilir.

Hastanın diş tellerinin gerektirdiği bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte olması gerekir. Yalnızca dişleri fırçalamak yetmez, farklı bakımlar da uygulanır. Hastanın bu bakımlar hakkında alacağı tüm bilgiler, diş hekimleri tarafından verilir. Bundan dolayı çocuk yaştaki hastaların ebeveynlerine de büyük iş düşecektir.

En Modern Cihazlarla Birleşen En Güncel Tedavi Yöntemleri

Dr. Dt. Yasin Akgül

İstanbul / Bakırköy Şube
İstanbul / Bakırköy Şube

İstanbul / Bakırköy Şube

Randevu için İstanbul / Bakırköy şubemizi arayabilirsiniz.

Muğla / Ortaca Şube
Muğla / Ortaca Şube

Muğla / Ortaca Şube

Randevu için Muğla / Ortaca şubemizi arayabilirsiniz.

×