Yetişkin Ortodonti

Home Yetişkin Ortodonti

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Mümkün Mü?

İnsan yaşı kaç olursa olsun sağlıklı ve estetik gülüşe sahip olmak, rahatlıkla konuşmak ve gülümsemek ister. Bu en doğal ihtiyacımız. İlerleyen yaş, tedaviye başlamak için engel değil. Teknolojinin bugün geldiği nokta sayesinde her yaşta ortodontik tedavi uygulanabiliyor.

Geçmişte ekonomik durumları, tedavinin varlığından haberdar olunmaması, cesaret edememe yada yaşam koşulları gereği ortodontik tedavi alamamış kişiler olabiliyor. Ya da çocuklukta, ergenlikte tedaviye başlayıp çeşitli nedenlerle yarım bırakanlar olabiliyor. Gelişimini tamamlamış olduğu için müdahale edilemeyen alanlara artık müdahale edebiliyoruz. Bugün için artık ortodontik tedavide yaş sınırı yok.

Yetişkinlerde ortodontik tedaviye başlamadaki tek kıstas diş ve kemik dokularının sağlıklı olmasıdır. Diş etleri sağlıklı ise, diş ve diş eti kayıpları, diş eti çekilmelerinin varlığı, diş ve çene yapısının uygunluğuna bakmak için muayene yapıyoruz. Muayene sonucuna göre en uygun yöntemi belirleyerek tedaviye başlıyoruz.

İnsan yaşı kaç olursa olsun sağlıklı ve estetik gülüşe sahip olmak, rahatlıkla konuşmak ve gülümsemek ister. Bu en doğal ihtiyacımız. İlerleyen yaş, tedaviye başlamak için engel değil. Teknolojinin bugün geldiği nokta sayesinde her yaşta ortodontik tedavi uygulanabiliyor.

Geçmişte ekonomik durumları, tedavinin varlığından haberdar olunmaması, cesaret edememe yada yaşam koşulları gereği ortodontik tedavi alamamış kişiler olabiliyor. Ya da çocuklukta, ergenlikte tedaviye başlayıp çeşitli nedenlerle yarım bırakanlar olabiliyor. Gelişimini tamamlamış olduğu için müdahale edilemeyen alanlara artık müdahale edebiliyoruz. Bugün için artık ortodontik tedavide yaş sınırı yok.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisine başlamadaki tek kıstas diş ve kemik dokularının sağlıklı olmasıdır. Diş etleri sağlıklı ise, diş ve diş eti kayıpları, diş eti çekilmelerinin varlığı, diş ve çene yapısının uygunluğuna bakmak için muayene yapıyoruz. Muayene sonucuna göre en uygun yöntemi belirleyerek tedaviye başlıyoruz.

Dişlerinizin Sağlığından Ne Kadar Eminsiniz?

0 (545) 372 54 85

  • Yetişkin Ortodontik Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
Protez – Protez kullanması gereken yetişkinlerin düzgün bir şekilde protezini kullanabilmesi ve kullanım süresinin uzun olabilmesi için ortodontik muayene almalarında fayda var. Gerekirse protez öncesi kısa süreli ortodontik tedaviler ile, dişlerin daha dik konuma getirilmesi ve konumlarının iyileştirilmesi ile protezin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olması sağlanıyor. İmplant – İmplant yaptırılmadan önce ortodontik muayeneden geçilmesi tedaviyi daha etkili bir noktaya taşır. Ortodontik müdahalelerle diş boşluğu kapanarak implanta gerek kalmayabilir yada implant yapılacak diş sayısı azaltılabilir. İmplant boşluklarında düzensizlikler var ise kısa süreli ortodontik tedaviler ile bu düzensizlikler giderilerek, daha sağlıklı şekilde implantlar yerleştirilir, implant bakımlarınız daha sağlıklı ve kolay şekilde yapılabilir. Ortodontik müdahale gerekirken yapılan farklı ağız içi tedaviler, daha sonra tedavinin seyrini olumsuz etkileyebilir. Protez implant gibi sabit üniteler yaptırmadan önce ortodontik muayeneden geçilmesinde fayda var. Dişlerin Kesilmesi – Dişlerini kestirmek durumunda kalan yetişkinler, diş çekimlerinin oluşturduğu boşlukları ortodontik tedavi ile çözümleyebilirler. Böylece dişlerini kesim yaptırmadan sorunlarından kurtulabilirler. Ortodontik tedavi ile dişlerin çene içinde hareketi sağlanarak diş kesimi yada kaplamasına gerek kalmadan da tedavi yapılabilir.
  • Erişkin Yaşta Ortodontik Tedavinin Dezavantajları Nelerdir?
Tedavi Süresi – Yetişkinlikte ortodontik tedaviye başlamanın iki negatif yönü var. Birisi tedavinin süresinin gençlerde uygulananlara göre daha uzun soluklu olması. Bunun nedeni gelişimini tamamlamış alanlara yeniden müdahale edildiğinde vücudun var olan bütünü değiştirmede geç cevap vermesidir.
Karşılaştığımız vakalarda da tedavi gerçekleşiyor ve sonuç güzel oluyor, tedaviyi alanlarda sonuçtan memnun oluyor fakat tedavi süresi bir ergeninkinden daha uzun süreli olabiliyor. Bu noktada erişkinin tedavi süresini göze alması gerekir. Tedavi Seçenekleri – Diğer negatif yönü ise, ilerleyen yaşlarda ağızda oluşan deformasyon nedeniyle tedavi çeşitlilikleri sınırlıdır. Ortodonti uzmanının uygun gördüğü tel türü ve tedavi yöntemi uygulanmak durumundadır. Hastanın istediği seçenekler tedavide uygulanamayabilir. İlerleyen yaşta diş teli ile görünmek istemeyen yetişkinler için seçenekler var.
Diş teli ile görünmek istemeyen yetişkinler için Lingual Ortodonti yada Şeffaf Braketler gibi estetik çözümler sunan tedavi metotları mevcuttur.
blank image
  • 31 Ocak 2019

Ortodonti ile Hayata Gülümse

Gülmek her insan için önemli bir ihtiyaçtır. Hayatımızda bizi güldürecek olumlu yaşantılar biriktirmek için çabalarız. Nasıl göründüğünü düşünmeden özgürce tebbessüm...

blank image
  • 31 Ocak 2019

Ortodonti Nedir?

Dişlerde ve çene yapısında bulunan yerleşim bozukluklarını tedavi ederek sağlıklı ve estetik bir şekilde kullanım sağlayan diş hekimliğinin bir uzmanlık...

blank image
  • 31 Ocak 2019

Diş Teli Modelleri

Ortodontik tedavi sürecinde kullanılabilecek farklı braket/tel modeli mevcuttur. İlk ortodonti muayenesinden sonra dişlerde ya da çenede yaşanan probleme bağlı olarak tedavide kullanılacak...

Web Tasarım Web Tasarım