Çocuk Ortodonti

Home Çocuk Ortodonti

Çocuk Ortodonti

Ortodontik problemler çocuk yaştan itibaren görülebilir. Hatta doğum sonrası oluşan dudak-damak yarıkları gibi rahatsızlıklar ortodonti uzmanının müdahalesi ile tedavi edilir. Ortodonti, doğumdan itibaren ihtiyaç duyulabilen, yaşam kalitesini yükselten önemli bir uzmanlık alanıdır.

 • İlk Ortodontik Muayene Kaç Yaşında Olmalıdır?
Çocuklarda süt dişlerinin düşüp daimi dişlerin yerleşimi 6-7 yaş aralığıdır. Bu yaşlarda damak, diş, çene ve iskeletsel sorunların teşhisi mümkündür. Bu yüzden ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarının ve estetik problemlerin önüne geçmek için en ideal ortodontik muayene zamanlaması 6-7 yaş aralığıdır. Bu yaşlarda muayeneden geçmemiş bir çocuğun en geç 11-12 yaş aralığında ortodontik muayeneden geçmesi önemlidir.
 • Çocuklarda Görülen Ortodontik Problemler Nelerdir?
 1. İstenmeyen Alışkanlıklar
 2. Yanak ve dudak ısırma, parmak emme, uzun süren emzik veya biberon kullanımı, tırnak yeme, kalem gibi sert cisimleri kemirme, ağız açık uyuma gibi tekrarlanan davranışlar.
 3. Dişlerde görülen Problemler
 4. Süt dişlerinin erken veya geç kayıpları
 5. Çapraşıklık, yanlış konumlanmış veya sürmemiş dişler
 6. Önde konumlanmış dişler
 7. Tavşan diş dediğimiz üst dişlerin fazla önde konumlanması
 8. Çenede Görülen Problemler
 9. Alt yada üst çenenin yüze göre geride konumlanmış olması
 10. Alt yada üst çenenin yüze göre ileride konumlanmış olması
 11. Çene darlığı
 12. Ağızda Görülen Problemler
 13. Alt ve üst dişlerin temas etmemesi
 14. Ağızda görülen kapanış problemleri
 15. Dengeli olmayan yüz görünümü
 16. Genetik Problemler
 17. Ailede görülen alt çene büyüklüğü, yüz uzunluğu gibi durumların genetik olarak çocuklarda da görülmesi.
 18. Ağız açık uyuma, bademcik, geniz eti, ağız solunumu, atipik bebek yutkunması gibi durumlar mevcut ise ortodontik sorunlar meydana gelebilir
 19. Bunların dışında doğum ile ortaya çıkan Dudak-Damak yarıkları da ortodontik müdahale gerektiren çocuk ortodonti uzmanlık alanının çözebileceği rahatsızlıklardır.
 • Dudak-Damak Yarıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?
1000 çocuktan birinde görülen dudak / damak yarıkları tedavisinin ilk evresinde, ortodonti uzmanları ve cerrahlar, işbirliği içinde tedavi sürecini birlikte yürütür. Bu rahatsızlıkla dünyaya gelen bebeklerde doğumun akabindeki 1-2 gün içerisinde ortodonti uzmanı tarafından muayene edilerek tedavisine başlanması gerekir. Tedavinin ilk aşamasında beslenme problemi çeken çocuğun yeterli kiloya ulaşması hedeflenir. Bunun için beslenme plakları uygulanır. Bununla birlikte dudak, damak ve burun bölgelerindeki deformasyonlar bir takım apareyler ve elastiklerle şekillendirilir. Böylelikle ilerde yapılması gerekecek olan estetik cerrahi işlemlerden daha başarılı sonuçlar alınır.
 • Çocuklar da Diş Teli Kullanabilir mi?
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da diş teli kullanabilir. Çocuklara diş telinin takılması yetişkinlere yapılan uygulamanın aynısıdır. Önce diş yüzeyleri özel hijyen sağlayıcılar ile temizlenir. Özel yapıştırıcılar diş yüzeyine sürülür. Diş teli / Braket dediğimiz kare şeklindeki metal parça diş yüzeyine yapıştırılır. İstenen dişlere braketler yerleştirildikten sonra braketleri birbirine bağlayacak olan düz diş teli braketlerdeki uygun boşluğa yerleştirilir. Dişler birbiri ile irtibatlandırılır. Bir dişe uygulanan kuvvet, diğer dişleri de etkiler, böylelikle diş hareketleri sağlanmış olur. Ağız içinde istenen diş yada çene hareketi başlatılmış olur. Diş telleri daimi dişler üzerine uygulanabildiği için çocuğun tedaviye başlama zamanı ortodonti uzmanı tarafından belirlenir, bu şekilde optimum süreç içerisinde tedavi tamamlanmış olur.

Çocuğunuzun Diş Sağlığından Ne Kadar Eminsiniz?

0 (545) 372 54 85

blank image
 • 31 Ocak 2019

Ortodonti ile Hayata Gülümse

Gülmek her insan için önemli bir ihtiyaçtır. Hayatımızda bizi güldürecek olumlu yaşantılar biriktirmek için çabalarız. Nasıl göründüğünü düşünmeden özgürce tebbessüm...

blank image
 • 31 Ocak 2019

Ortodonti Nedir?

Dişlerde ve çene yapısında bulunan yerleşim bozukluklarını tedavi ederek sağlıklı ve estetik bir şekilde kullanım sağlayan diş hekimliğinin bir uzmanlık...

blank image
 • 31 Ocak 2019

Diş Teli Modelleri

Ortodontik tedavi sürecinde kullanılabilecek farklı braket/tel modeli mevcuttur. İlk ortodonti muayenesinden sonra dişlerde ya da çenede yaşanan probleme bağlı olarak tedavide kullanılacak...

 • Çocuklarda diş teli kullanımı bir dezavantaj mı?
Günümüzde diş tellerinin görsel olarak daha estetik ve eğlenceli hale gelmesi ile tel kullanmak eskisi gibi görünüm olarak kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Diş tellerine takılan lastikler hastanın seçtiği renklerden yapılabiliyor, buda çocuklar için diş telini eğlenceli kılabiliyor ve kendini farklı göstermenin bir yolu olabiliyor. Yine günümüzde diş teli kullanımı yaygınlaştığı için tel kullanan kişilere alışıldı, eskisi gibi tel kullanan çocuklarla alay edilmiyor hatta tel kullanan çocuk bu yönüyle popüler olabiliyor. Bazı ortodontik sorunlar diş teli yada apareyler takılmadan da tedavi edilerek düzeltilebilir. Problemin çocukken tedavi olunarak önüne geçilmesi sağlıklı diş yapısının temelini oluşturur ve ileride daha büyük ortodontik sorunları önler. Çocuk ortodontisi sorunların tespiti ile başlar. İlk muayene sonrası yapılması gereken müdahaleler belirlenir.
 • Çocuk Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
 1. Erken teşhis edilen her rahatsızlıkta olduğu gibi ortodontik problemlerde erken teşhis edildiğinde tedavi daha basit, daha hızlı ve daha az maliyetli olur.
 2. Çocuk ortodonti tedavisi çocukların diş ve çene yapılarındaki problemlerin teşhis ve tedavisini sağlar. Böylece çocuklar daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşur. Ağızda oluşabilecek çarpık ve yanlış diş diziliminin önüne geçilir.
 3. Çarpık dişlerin temizliği oldukça zordur. Ortodontik müdahale ile düzeltilen dişlerin hijyeni daha kolay sağlanır. Ağızda oluşabilecek diş ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur.
 4. Çenede oluşacak yanlış konumlanmanın önüne geçilerek yüzde orantısız görünüm oluşması engellenir. İleri yada geride konumlanmış çene yapılarında orantı sağlanır.
 5. Çenede darlık varsa genişleme sağlanır.
 6. İstenmeyen alışkanlıkların önüne geçilir. Parmak emme, tırnak yeme, uzun süren emzik kullanımı, dil itimi, ağız açık uyuma gibi olumsuz alışkanlıklarla ilgili ebeveyn bilinci yerleşir. Bu alışkanlıkların sebep olduğu ortodontik problemler ortadan kaldırılır.
  Çocuklarda ağız solunumu yerine burun solunumu gerçekleştirildiği için, solunum sorunlarının önüne geçilir. Çocuklar daha rahat nefes alır. Rahat nefes almak fizyolojik ve psikolojik sağlık için önemlidir.
 7. Düşme, yaralanma gibi travmalarda oluşan diş kırıkları, yamulmalar, kaymalar erkenden tedavi edilerek ileride daha büyük sorun oluşturmaları önlenir.
  Sağlıklı ağız yapısı ile çocukların özgürce gülmesi garanti altına alınır. Rahatça konuşabilen, kendini ifade edebilen, gülebilen çocukların yetişmesi sağlanır.
 8. Çocuklarda ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilinç yerleşmiş olur. Sağlıklı diş ve çene yapısı ile büyümeleri sağlanır.
 9. Çocuklarda fiziksel görünümünü iyileştirir, estetik kaygının oluşmasını önler, özgüveni destekler.
 10. Çocuk ortodonti tedavisi sağlıklı, bilinçli, iyi görünümlü ve özgüvenli çocukların yetişmesini sağlar.
 • Diş teli kullanan çocuklar nelere dikkat etmelidir?
 1. Kola, soda gibi asitli içeceklerden uzak durarak.
 2. Ayva, elma gibi sert yiyecekleri ısırmadan dilimleyerek.
 3. Çıtır simit, tost gibi sert gıdaları lokmalara ayırarak ısırmadan tüketmelidirler.
 4. Sakız, lokum gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durmalı.
 5. Çerez, cips gibi gıdaları tüketmemelidirler.
 6. Ağız hijyenine dikkat ederek dişlerini düzenli fırçalamaları gerekir.
Aileler çocuklarının süt dişlerini geçici gördükleri için dişlerin ağızdan erken kaybını sorun olarak görmüyorlar. Oysa erken ayrılan dişlerin oluşturduğu boşluk ağız yapısını etkiler. Hem diş dizilimini hem de çenenin gerekli genişliğe ulaşmasını önler. Bu yüzden çocukların ağız bakımı ve sağlığı ile ilgili bilinçlendirilmeleri gerekir. Ailelerin çocuklarına dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırması çocukların ağız sağlığı için en önemli öğrenimdir. Ağız bakımı her yaştan insan için vücut sağlığını ve estetiğini etkileyen önemli bir alışkanlıktır. Çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmaya özen göstermeliyiz. 2 yaşından sonra nasıl çocukları bir göz doktorunun muayene etmesinde fayda varsa çocukların diş ve diş eti sağlığı için bir pedodonti uzmanı ile ortodonti uzmanı diş hekimini ziyaret etmelerinde fayda vardır.
Web Tasarım Web Tasarım