Invisalign Şeffaf Plaklar

Home İnvisalign Şeffaf Plaklar

İnvisalign Şeffaf Plaklar Nedir?

Invisalign şeffaf plaklar, en bilinen adıyla invisalign yaklaşık 20 yıldır uygulanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Ağızda hiç tel bulunmadan ortodontik olarak Invisalign tedavisi yapılmasını sağlar. Dişlerin üzerini kaplayan plak tabakası sayesinde ağızda ortodontik müdahaleler yapılır. Şeffaf plaklar kolayca çıkarılıp takılabilen, yumuşak yapısıyla kullanımı kolay bir tedavi aygıtı olup tamamen şeffaf yapısıyla da oldukça estetik bir tedavi aracıdır.

 • İnvisalign Şeffaf Plaklar Nasıl Hazırlanır?
Diş hekimi İnvisalign tedavisi için ağızdan ölçü alır. Bu bilgileri üç boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayara aktarır. Bilgisayar üzerinde dişlerin hareketine dair senaryo elde edilir. Bu senaryolara göre tedavi rotası belirlenir. Üç boyutlu yazıcıdan istenen diş kalıpları çıkarılır. Elde edilen bu kalıpların üzerine esnek İnvisalign şeffaf plaklar uygulanır. Invisalign tedavisi aşamalarında kat edilecek yol için her bir adıma uygun plak hazırlanır. Böylece tedavide kullanılacak plaklar hazırlanmış olur.
 • Invisalign Şeffaf Plaklar Nasıl Kullanılır ?
İnvisalign şeffaf plaklar dişlerin üzerine oturtulur, dişleri kaplayarak ağızda bulundukları sürece dişleri istenen yöne doğru hareket ettirirler. Plağın kullanımı sadece ağıza yerleştirilmesi, yeme, içme, diş fırçalama, diş ipi kullanma gibi aktivitelerde çıkarma şeklindedir. Yani kişi plağını kendisi çıkartıp takabilir. Plağı bizzat kendisi günlük hayatının bir parçası olarak kullanır. Diğer taraftan gün içerisinde yemek ve içecek tüketme durumuna göre plakları çıkarmak gerekir. Invisalign tedavisi kapsamında plak varken gıda tüketilmemesi gerekir. Tüketim sonrası dişler fırçalanıp İnvisalign şeffaf plaklar takılması gerekir.
 • Ölçüler Alındıktan Sonra Tedavi Ne Zaman Başlar?
Ölçüler alındıktan sonra bilgilerin bilgisayara girilmesi ve kalıpların hazırlanma sürelerini göz önünde bulundurursak şeffaf plaklar yaklaşık iki hafta sonra elde edilir. Yani plaklar iki hafta sonra alınıp ağıza yerleştirilir ve tedaviye başlanmış olunur. Birkaç hafta içerisinde de İnvisalign şeffaf plaklar ile sonuç alınmaya başlanır.
 • Şeffaf Plaklar ile Tedavi Süreci Nasıl İlerler?
İnvisalign şeffaf plaklar normal ortodontik tedaviden farklı olarak braketler kişinin kendisine özel olarak 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilir. Plaklar ağızda bulundukları sürece dişleri istenen harekete doğru yönlendirir. 15 günde bir plak değiştirilir ve her değişimde, yani her yeni plakta dişler istenen yöne doğru planlı bir şekilde ilerletilir. Tedavi süresince hastalar plakları çok rahat bir şekilde kendileri takip çıkarabilirler, oldukça basittir, bir plağı günde yaklaşık 20 saat kullanırlar, plağı kullandıktan yaklaşık iki hafta sonra bir sonraki adımın plağı  kullanılmak üzere verilir. Bu plağı yine aynı şekilde iki hafta boyunca günde 20 saat gibi bir süre ile takarak kullanırlar. Özellikle İnvisalign şeffaf plaklar gece uyurken takılmalıdır. Günde en az 20 saate erişmenin temel yolu buradan geçer. İnvisalign şeffaf plaklar ancak uzun süreli kullanıldığında fayda sağlayacaktır. İnvisalign tedavisi ne kadar sürer noktasında kullamım aşamaları önemlidir. Eğer kısa sürede etki almak isterseniz dikkatle kullanmalısınız. Ortodonti uzmanı tarafından size belirtilen kurallara uymalısınız.
 • İnvisalign Şeffaf Plaklar Kullanımında Tedavi Süresi Nedir?
Ortalama tedavi süresi, problemlerin yaklaşık %60’ı sekiz ila on ayda biter. Kalan %40 ise on iki ila on dört aylık tedavilerle sonlanabiliyor. Maksimum 16-18 ay süren ender durumlar da var. Şeffaf plak İnvisalign tedavisi kişisel bir tedavi olduğundan farklılık gösterecektir. Estetik diş hekimliği kapsamında uygulama yaptıracağınız İnvisalign şeffaf plaklar hakkında kullanım süresi doktorunuz tarafından belirtilecektir.
 • İnvisalign Şeffaf Plaklar Kullanımının Sabit Braketlere Göre Avantajları Nelerdir?
Plağın diş tellerine göre avantajları çok fazladır. İnvisalign tedavisi avantajları şu şekilde sıralanabilir:
 • Yapılan bütün hareketler üç boyutlu simülasyonlarda öncelikle belirlenir. Ondan sonrasında istenmeyen bir hareket oluşma miktarı oldukça düşüktür, riski yoktur, yapılan çalışmalarda tellere göre dişlere daha az zarar veriyor yada daha çok zarar veriyor diye bir bulguya rastlanmamıştır. Ortodontik tedavi sonrası ve öncesinde diş tellerinden farkı yoktur.
 • Oldukça şeffaftırlar, estetik bir görünümleri vardır, dışardan bakılınca kullanıcının tedavisinin sürüp sürmediği, tedavi olunduğu yada tedavinin hangi sürecinde olunduğu anlaşılamaz.
 • Hastanın kendine özgü birebir üretildiği için problem yaşanmaz. Sosyal yaşantıyı sekteye uğratmaz, İnvisalign şeffaf plaklar kullanan biri toplum içindeki gülme konuşma gibi doğal davranışlarını rahatlıkla sürdürebilir. Konuşurken ağzını eliyle kapatmaz. Resim çekilirken telleri gözükmesin diye gülmemezlik yapmaz, hayatin doğal akışında rahatlıkla yaşama devam eder, bir tedavi süreci içindedir ama yaşam kalitesi düşmez.
 • Yemeklerde çıkarılabildiği için rahatlıkla istenen her şey yenebilir, tellere göre İnvisalign tedavisi en büyük avantajlarından biri budur.
 • Diğer büyük avantajı temizlik çok daha kolaydır. Tellerde dişlere giren besinleri temizlemek zorken İnvisalign şeffaf plaklar çıkarılabildiğinden, kullanıcı rahatlıkla tüm dişlerini temizleyebilir.
 • Estetik görünümüyle sosyal yaşantıyı etkilememesi ve çıkarılabilmesiyle istenen yiyeceklerin tüketilip diş hijyeninin rahatlıkla sağlanabilmesi plak kullanımının en büyük avantajlarıdır.
 • İnvisalign tedavisi sürecinde kliniğe gelindiğinde plak değişimleri kısa sürede yapılır, metal braketlerdeki gibi tel ayarı, sıkılaştırılması, değişimi gibi tedavi uygulamaları olmayacağı için klinikte geçen süre tellere göre oldukça azdır.
 • Seyahat sırasında sürdürebilen bir süreç olarak  şeffaf plak İnvisalign tedavisi gösterilebilir. Eğer ortodonti uzmanı tarafından tedavi elveriyorsa hastaya birkaç plak verilip süreç kendisinin eline verilebilir, kliniğe geliş süresi azalır, tedavi uygunsa Invisalign şeffaf plaklar hasta arka arkaya kullanabilir.
 • İnvisalign şeffaf plaklar bilgisayar teknolojisi ile üretildikleri için istenmeyen bölgelere gereksiz kuvvet uygulamaz, istenen bölgelere gerektiği kadar kuvvet uygularlar.

Şeffaf Plaklar ile Telsiz Ortodonti Tedavisi İçin

Hemen Arayın 0 (545) 372 54 85

 • İnvisalign Şeffaf Plaklar Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?
Şeffaf plak kullanıcıları plağı ilk taktıklarında tükürük salgısında bir miktar artış olabiliyor, alışma sürecinde peltek konuşma görülebiliyor. Fiyat olarak sabit braketlere göre İnvisalign tedavisi daha maliyetli olmasını da bir olumsuzluk olarak sayabiliriz. Ancak bunun dışında İnvisalign şeffaf plaklar olumlu bir tedavi süreci olarak bulunur.
 • Şeffaf Plak Kullanımı İle Diş Teli Kullanımı Arasındaki Farklar Nelerdir?
İnvisalign Tedavisi Metal Braketler
1 . Şeffaf plak kullanıcısı diş hekimine bağlı değildir, bağımsız bir İnvisalign tedavisi sağlanır. Ekstra doktor hekimi gerekmez. 1 . Tel kopması ve çıkma gibi durumlar gözlemlenir. Bu gibi durumlarda hekime gidilir ve tel yerine yerleştirilir.
2 . Estetik tedavi olmasından dolayı hastaların tedavi süresi konusunda sorun yaşamaz. İnvisalign tedavisi kapsamında bu noktayı dert etmez. 2 . Metal braketler dışarıdan fark edilir. Bu yüzden estetik kaygıyı beraberinde yaratabilmektedir. Hastalar sık sık tedavinin ne zaman sonlanacağını merak eder.
3 . Şeffaf plakların diş etine ya da yanak bölgesine baskı yaratması mümkün değil. Baskı yaratmadığı gibi yara da oluşturmaz. Konforludur. 3 . Telin olası bir kırılma durumunda diş etini yaralama olasılığı yüksektir. Batma, yara olma ve rahatsız etme yaşatabilir.
4 . Çocuklar tarafından gönül rahatlığı ile İnvisalign tedavisi yapılabilir. Olası olumsuz durumlara karşı beklenmedik olaylar yaratmaz. 4 . Çocuklara uygulanabilir olsa da olumsuz durumları vardır. Düşme ve hareket etmeye bağlı olarak diş etlerinde yaralanma oluşabilir.
5 . Her yaşta bireye İnvisalign şeffaf plaklar uygulanabilmektedir. Çocuk, ergen ve yetişkin fark etmez. 5 . Metal braketlerde her yaştan bireye uygulanabilir. Ancak çocuklarda çok pratik olmamasından dolayı tercih edilmez.

Diş Teli Tedavilerine Kıyasla Şeffaf Plakları Önerir misiniz?

Ortodontik İnvisalign tedavisi müdahalelerimi ben %80 şeffaf plaklarla yapıyorum, hastalardan talep görüyor ve hastalarım memnun, benim öncelikle tercihim bu oluyor, dijital teknolojiler hızlıca diş hekimliğine entegre olmuş durumda, bundan uzak kalmanın anlamı yok, üç boyutlu kusursuz analizler yapılıyor , bunu uygulamayı gerekli ve faydalı görüyorum.

Hastaların kendilerinin tellerle kıyaslamaları söz konusu değil haliyle, bizim klinikte gözlemlediğimiz Plak kullanıcıları tedavileri olurken çevrelerindeki insanların tedavinin farkında olmadıklarını görüyoruz. İki haftada bir plak değiştiği için herhangi bir koku, rahatsız edecek herhangi bir yönü yok.

Estetik ve hijyenik bir şekilde kolay kullanımlı bu tedaviyi sürdürebiliyorlar. Çok önemli görüşmelerinde plakları çıkarabiliyorlar, günde birkaç saat çıkarma haklarını özel durumlarda kullanabiliyorlar.

Ortodontik tedavi gören kişilerin tedavi sonuna kadar resimlerinde, sosyal medya hesaplarında gülmediklerini görüyoruz, şeffaf plak kullanıcılarının görsel anlamda endişeleri olmuyor, rahatlıkla gülüp konuşabiliyorlar, fotoğraflarda rahat davranabiliyorlar. Bu yönüyle de sosyal yaşantıyı kesintiye uğratmayan bir tedavi yöntemi. Kayıtlara göre dünya üzerinde on milyon insan şeffaf plaklarla tedavi almış ve sonuçlar çok olumlu.

Şeffaf plak İnvisalign tedavisi dişleri ideal pozisyona taşıyan kolay, estetik ve sağlıklı bir metod. Bu yüzden bende genel olarak tedavi uygulamalarımda şeffaf plakları kullanıyorum. Siz de alt çene, üst çene ve genel diş sorunlarınız için Galaksi Diş Kliniğimiz ile iletişime geçin. İster Invisalign tedavisi ister diş teli tedavisi hakkında detaylı bilgi alarak sürece başlayabilirsiniz.

Her yaş grubunda rahatlıkla kullanılabilir. İnvisalign kullanımında yaş sınırı yoktur. Çocuklar, gençler ve yetişkinler şeffaf plak kullanabilir. Önemli olan hekim ile işbirliği içinde düzenli olarak plağın kullanılmasıdır.
Şeffaf plak kullanılırken hekimle işbirliği içinde olunmalı, plak düzenli bir şekilde kullanılarak ağızda bulundurulmalıdır. Plağın esnek yapısı gereği aşırı sıcak içecek tüketilmemelidir. Plak ısıdan dolayı esneyerek formunu kaybedebilir.
Tedaviye başlamadan önce diş muayenesi olup dişlerde gereken dolgu işleminin, diş taşı temizliğinin, çürüklerin temizlenmiş olması, ağız bakımının yapılmış olması gerekir. Tedaviye başlandıktan sonra bu gibi işlemler yapılmaz. Ancak implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasına bırakılır.
Aşırı çay, kahve, sigara tüketimi plaklarda sararma yapabilir. Fakat plaklar 15 gün sonra değiştirildiği için renginin düzeltilmesi gibi bir çaba gerekmez. Oysa sabit ortodontik tedavide ücret vererek seanslarda dişlerinizi temizlenmesinin gerektiği durumlar olabilir.
Önceden İnvisalign daha maliyetli bir tedavi yöntemiydi. Sadece bir firma bu işi yapıyordu, daha pahalı idi, bugün fiyatlar daha uygun, ulaşılabilir düzeyde bir maliyeti var. Yine de tellere göre daha maliyetli ama arada uçurum yok.
İstanbul / Bakırköy Şube
İstanbul / Bakırköy Şube

İstanbul / Bakırköy Şube

Randevu için İstanbul / Bakırköy şubemizi arayabilirsiniz.

Muğla / Ortaca Şube
Muğla / Ortaca Şube

Muğla / Ortaca Şube

Randevu için Muğla / Ortaca şubemizi arayabilirsiniz.

×